Streda 21 Apr 2021
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • blue style
  • red style
  • yellow style
Zasnežené Mútne
  

  Miernych zím je v posledných desaťročiach čoraz viac. Klasická zimná romantika by však nemala vymiznúť. Končiny Obce Mútne sú toho pravým opakom. Obyvatelia tejto hornooravskej obce núdzu o sneh nikdy nemajú. Aj tento rok nám už na naše polia a záhrady napadol prvý sneh, ktorý prišiel veľmi nečakane. Prekvapil nielen záhradkárov, ktorých úroda zostala pod kopou snehu, či na stromoch, ale aj šoférov, ktorí nestihli prezuť svoje letné pneumatiky na zimné. Zdá sa, že sme prešli z leta priamo do zimy. Pohotovosť teda mali cestári spolu so šoférmi príspevkovej organizácie Obce Mútne - prevádzka, ktorí nám vo svojich strojoch, sprístupňovali cesty a ulice celé dni i noci.

 

Starostka obce, Mgr. Mária Juríčková,  na 17. riadnom zasadnutí OZ konaného dňa 29.05.2009 informovala poslancov  o schválení dotácie na obstaranie zariadenia na likvidáciu odpadu, ktorý bude obec spolufinancovať vo výške 5% nákladov na obstaranie.   Na základe vyššie uvedeného  získala  Obec Mútne  finančné prostriedky vo výške 97,755 €  z Environmentálneho fondu,  a tak  v týchto dňoch  rozšírila svoj vozový park o nový kolesový traktor CASE IH JXU 85 . Hoci toto zariadenie je určené na likvidáciu odpadu v obci Mútne,  momentálne nám veľmi pomáha pri likvidácii snehovej nádielky, ktorú nám táto zima tak skoro  nadelila.

Ako to vyzerá v obci si môžete prezrieť tu.

 

Hlavné menu

Návštevnosť

Naturpack


Zaujímavosť č. 1

Mútne chladná obec s hrejivým srdcom, pretože priemerny počet mrazových dní je 150-200 a ľadových 45-80 dní.

Zaujímavosť č. 2

Časť Spálený grúnik je zaradený do územia európskeho významu.

Zaujímavosť č. 3

Povodie rieky Mútňanky patrí k základnému prítoku rieky Orava - 70,85 km2

Zaujímavosť č. 4

Patrí do oblasti s veľmi výdatnou zrážkovou činnosťou 800-1200 mm zrážok ročne, čím zabezpečuje vlahu pre zvyšok Oravy a celého Slovenska.